A személyi jövedelemadóról szóló bevallás elkészítése a magánszemélyek kötelezettsége, melyet önadózással, munkáltatói adómegállapítás révén vagy az adóhatóság közreműködését kérve teljesíthetnek.
A munkáltatóknak 2009 óta joguk van dönteni arról, hogy vállalják vagy sem munkavállalóik személyi jövedelemadó-bevallásának (a munkáltatói adómegállapításnak) az elkészítését. Ha a munkáltató úgy dönt, hogy ezt nem vállalja, köteles tájékoztatnia alkalmazottait arról, hogy az önadózás keretében lehetőségük van az adóhatóságot kérni személyi jövedelemadó bevallásuk elkészítésére: vagyis az egyszerűsített bevallást választani, esetleg tehetnek adónyilatkozatot: más szóval „söralátét”-et nyújthatnak be, vagy ha ezek közül egyikre sem jogosultak, akkor személyi jövedelemadó-bevallást kell készíteniük. Természetesen arról is informálniuk kell munkatársaikat, hogy melyik mit jelent, és mik a feltételeik.
Cikkünkben arra törekszünk, hogy a személyi jövedelemadó-bevallás összes lehetséges módozatát teljes körűen ismertessük.
1. Önadózás
A normál szabályok szerinti önadózást, azaz a személyi jövedelemadó bevallás saját elkészítését és benyújtását bárki választhatja, illetve kötelező választania, ha az egyszerűsített bevallási feltételeknek – melyek esetén az adóhatósági közreműködés kérhető – nem felel meg. Megvalósulhat az önadózás az adóhatóság közreműködésével is egyszerűsített bevallás formájában, továbbá adónyilatkozattal.
- Szja-bevallás elkészítése (adóbevallás adóhatósági közreműködés nélkül)
A fenti igazolás alapján a munkavállaló önmaga köteles a 1353 számú személyi jövedelemadóról és kapcsolódó járulékokról szóló 2013-as bevallását elkészíteni, és 2014. május 20-ig (bizonyos esetekben 2014. február 25-ig) az adóhatósághoz benyújtani papír alapú nyomtatványon vagy elektronikus úton az Ügyfélkapun keresztül. (A nyomtatvány letölthető: www.nav.gov.hu oldalról.)
- Egyszerűsített bevallás adóhatósági közreműködéssel
Feltétele, hogy az adózó
- kizárólag olyan bevallásköteles bevétellel rendelkezzen, amelyből a munkáltató adót/adóelőleget vont le, vagy ingó vagyontárgy, ingatlan, vagyoni értékű jog átruházásából származik,
- nem volt egyéni vállalkozó vagy őstermelő, és egyéb ok miatt sem kötelezett önadózásra,
- az egyszerűsített közteherviselési hozzájárulásról szóló törvény szerinti közteherviselést választott.
A munkavállaló az adóhatóság által 2014. január 31-ig kipostázott bevallás csomagban található nyomtatványon (1353NY) vagy elektronikus úton 2014. február 17-ig köteles bejelenteni, hogy az egyszerűsített bevallás lehetőségét választja. Ehhez egy formanyomtatványt (1353NY, amely letölthető a www.nav.gov.hu oldalról a kiemelt témák SZJA címszó alatt) kell kitölteni és a fenti határidőig beküldeni, melyben szerepelnek a magánszemély azonosító adatai, továbbá a 2013-as évi jövedelmeket érintő adatok, amelyek egyébként nem állnának az adóhatóság rendelkezésére. A határidő lejárta után az egyszerűsített bevallás választására már nincs lehetőség.
Az adóhatóság a nyomtatványon szereplő adatok alapján elkészíti az egyszerűsített adóbevallást, melyet 2014. április 30-ig megküld az adózónak, illetve közli a bevallás alapjául szolgáló adatokat. Ha a magánszemély adózó nem ért egyet a bevallásban foglalt adatokkal, azokat javíthatja.
A bevallást, a szükséges javított adatokkal együtt 2014. május 20-ig kell az adóhatóság részére visszaküldeni, ellenkező esetben marad az adóhatóság által elkészített és megküldött bevallás. Ekkor kell az 1+1%-ról szóló rendelkező nyilatkozatokat is csatolni. Az adóhatóság a javított adatoknak megfelelően ismét elkészíti az immár korrigált bevallást, melyről 2014. június 20-ig értesítést küld.
Az adó megfizetésének határideje javítás hiányában 2014. május 20-a, javítás esetén az értesítés kézhezvételét követő 30 nap. Az elektronikusan beadott bevallásoknál azonban még javítás esetén is május 20-áig kell megfizetni az adót.
A visszatérítendő adó kiutalására az adóhatóságnak 30 nap áll rendelkezésre, melyet a bevallás beérkezésétől, egyéb javítás esetén az adóhatóság értesítésének kézhezvételétől kell számítani.
- Adónyilatkozat („söralátét”)
- természetes személyazonosító adatok, lakcím, adóazonosító jel,
- valamennyi SZJA törvény szerinti adóévi adóköteles jövedelem együttes összege,
- éves személyi jövedelemadó kötelezettség,
- levont személyi jövedelemadó előleg.
- kizárólag adóelőleget megállapító munkáltatótól (vagyis bért fizető kifizetőtől, valamint a személyes közreműködés ellenértékét kifizető társas vállalkozástól) kapott jövedelmet;
- az adóelőleget megállapító munkáltató(k) által levont adó: az adóelőleg és a ténylegesen fizetendő adó különbözete az adóévben az 1 000 Ft-ot nem haladja meg;
- az előző pontba nem tartozó kifizető(k) az adót hiánytalanul levontá(k);
- költséget (kivéve a 10% költséghányadot) az adóelőleg megállapítása során nem számolt/számol el;
- belföldi illetőségű volt;
- nem volt egyéni vállalkozó, vagy az egyéni vállalkozói tevékenységét az adóév egészében szüneteltette;
- mezőgazdasági őstermelőként nem köteles adóbevallás benyújtására, és nem él a nemleges nyilatkozat benyújtásával;
- nem választotta fizető-vendéglátó tevékenységére a tételes átalányadózást;
- nem szerzett olyan jövedelmet, amely után adót az adóbevallásban kell megállapítania, így különösen nem szerzett ingatlan, vagyoni értékű jog átruházásából származó vagy ellenőrzött tőkepiaci ügyletből származó jövedelmet;
- nem szerzett olyan jövedelmet, amely után egészségügyi hozzájárulást kell(ett) megfizetni;
- a közterhek teljesítéséhez nem választotta az egyszerűsített közteherviselési hozzájárulásról szóló törvény szerinti közteherfizetést;
- nem szerzett külföldön (is) adóztatható jövedelmet;
- nem kapott osztalékelőleget, továbbá a jóváhagyott osztalék adójával szemben az adóévet megelőzően felvett osztalékelőlegből levont adót nem számolt el (a 13M30-as igazolás 42. sorában nem szerepel adat);
- az adójáról rendelkező önkéntes kölcsönös pénztári nyilatkozatot, valamint nyugdíj-előtakarékossági nyilatkozatot nem adott, továbbá
- az adóelőleg megállapítása során az összevont adóalapjából családi kedvezményt – megosztás nélkül – (13M30-as 21. sora), az adóból súlyos fogyatékosság miatti adókedvezményt (13M30-as 34. sora)
- egyáltalán nem érvényesített,
- csak egy adóelőleget megállapító munkáltatónál érvényesített,
- több adóelőleget megállapító munkáltatónál érvényesített, és nem állt fent párhuzamosan munkaviszonya a több adóelőleget megállapító munkáltatójával,
- a korábbi munkaviszony megszűnésekor, a munkáltatójától kapott adatlapot a következő munkáltatója számára átadta,
- a későbbi munkáltató az adó, adóelőleg megállapításakor, a kedvezmények figyelembe vételekor a korábbi munkáltató által igazolt adatokat is figyelembe vette, azzal, hogy az adóelőleg levonásánál figyelembe vett összeggel megegyező összegű családi kedvezményt, súlyos fogyatékosság miatti adókedvezményt érvényesített.
2. Munkáltatói adómegállapítás
Amennyiben azt a munkáltató felajánlotta, a magánszemélynek január 31-ig (a 13NY29 számú nyomtatványon) kell nyilatkoznia a munkáltatójának arról, hogy kéri-e vagy sem a munkáltatói adómegállapítást. A munkáltatónak pedig 2014. február 12-ig kell jelentenie a Nemzeti Adó- és Vámhivatalnak azokat a munkavállalókat, akik 2013-ra a munkáltatói adómegállapítást választották.
Amennyiben a munkáltató vállalja az adó megállapítását, a nyilatkozat a jogkövetkezmények szempontjából a magánszemély bevallásának minősül.
A nyilatkozat mellett a munkavállalónak 2014. március 20-ig át kell adni az időközben hozzá megérkezett igazolásokat. Mindezek alapján a munkáltató 2014. május 20-ig állapítja meg az adót, erről igazolást ad, majd 2014. június 10-ig elektronikus úton tesz bevallást az adóhatósághoz.
Ezt a bevallástípust az választhatja, aki megfelel az alábbi feltételeknek:
- 2013-ban kizárólag bérjövedelemmel és az alább felsorolt bevételekkel rendelkezett:
- adóköteles társadalombiztosítási ellátás;
- családtámogatási ellátás;
- önkéntes tartalékos katonai szolgálatot teljesítők illetménye;
- a foglalkoztatás elősegítéséről és a munkanélküliek ellátásáról szóló törvény alapján folyósított ellátás (munkanélküli járadék);
- belföldről származó nyugdíj.
- rendelkezik a korábbi munkáltató/k által kiállított igazolással az ott szerzett jövedelemről.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése
Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.